„Lepsze środowisko – lepsza Europa”

„Ochrona przyrody

nie tylko uszlachetnia

oblicze Ziemi,

ona uszlachetnia

człowieka.”

Jan Gwalbert Pawlikowski

Już po raz dziesiąty w Polsce został zorganizowany Europejski Konkurs Szkolny „EUROPA W SZKOLE”. Jego celem konkursu jest włączenie dzieci i młodzieży w kształtowanie ogólnoeuropejskich wartości. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie pracy plastycznej, pisemnej, fotograficznej lub komputerowej. W tej edycji należało opracować temat: „Lepsze środowisko – lepsza Europa” w wymiarze kulturowym, przyrodniczym, szkolnym bądź rodzinnym.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej aktywnie włączyła się w popularyzację idei tego konkursu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Ogółem wpłynęły 52 prace, z czego 29 najwyżej ocenionych przez jury zgłoszono do etapu rejonowego. Na apelu szkolnym wręczono najlepszym uczniom nagrody i dyplomy: Paulinie Ciężkowskiej z kl. Vd (praca plastyczna), Karolinie Kowal z kl. Vf (p. pisemna), Monice Stój i Monice Grzesiak z kl. Vg (p. komputerowa) oraz Jakubowi Barcikowskiemu i Jackowi Kowalczykowi z kl. Vf (prace fotograficzne).

W dniu 9 marca 2001 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Lublinie odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego Konkursu  „EUROPA W SZKOLE”. Na terenie powiatu łęczyńskiego największe osiągnięcia uzyskali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej. Nagrodę główną w kategorii wiekowej 10-13 lat otrzymali: Jakub Barcikowski - za album fotograficzny pt. „Reportaż z rajdu pieszego na trasie: Łęczna-Łańcuchów - Ciechanki Krzesimowski - Łęczna oraz KOŁO FOTOGRAFICZNE przy SP nr 4 - za pracę pt. „Krajobrazy nadwieprzańskie w Gminie Łęczna”.  Wyróżnienie uzyskał także Jacek Kowalczyk. Opiekunem nagrodzonych uczniów  był  Pan Witold Muszyński, który  otrzymał podziękowanie od lubelskiego kuratora oświaty. Prace wyróżnione zostały przekazane do etapu ogólnopolskiego do Warszawy.

W dniu 25 maja 2001 roku na Zamku Królewski w Warszawie Jakub Barcikowski otrzymał wyróżnienie od Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia w Europejskim Konkursie Szkolnym 2001 „EUROPA W SZKOLE” oraz liczne nagrody.

Fragment. pracy konkursowej Jacka Kowalczyka

„W Polsce istnieje tradycja, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia w każdym domu rodzinnym znajduje się choinka. Najlepiej, jeśli jest to naturalne drzewko: świerk, sosna, a nawet czasami jodła. Ten świerk ładnie przybrany i pachnący żywicą dodaje wspaniałego uroku świętom. Ale zastanówmy się, jakie są koszty tej przyjemności i skutki dla naszego środowiska. Czy ludzie tych drzewek nie pozyskali bezprawnie buszując po lasach z siekierą w ręku? A co się dzieje z tymi choinkami po świętach ? ...”

„Moja praca jest apelem do ludzi, którzy dla swojej egoistycznej i krótko trwałej przyjemności niszczą wspaniałe drzewa w lasach. Zastanówcie się, czy warto było być katem dla tych drzew i po świętach wyrzucać je na śmietnikach. ...”

Opracował: Witold Muszyński